Galeria Leonardo

Wystawa “Pięć światów i coś więcej”

Pięć światów i coś więcej
Z okazji 5 lecia Galerii Leonardo oraz 1 rocznicy Fundacji Sztuki MaMePro mamy zaszczyt zaprosić na jubileuszową wystawę: “Pięć światów i coś więcej”.

Organizatorzy: Galeria Leonardo, Fundacja Sztuki MaMePro
Miejsce: Galeria Leonardo, ul. Klasztorna 1A, Kazimierz Dolny
Wernisaż: 26 lipca, godz. 12.00
Otwarcie wystawy uświetni występ zespołu AQ STICK TRIO
Czas trwania wystawy: do 20.08.2014
W trakcie 8 Festiwalu Sztuki i Filmu Dwa Brzegi wystawa jako wydarzenie towarzyszące dostępna jest w dniach: 03.08-10.08.2014 (w godz. 10:00-20:00).


Na unikatową wystawę składają się prace pięciu artystów, reprezentujących różne kierunki w malarstwie, odrębne widzenie świata i różne traktowanie warsztatu artystycznego, łączy ich poszukiwanie doskonałości i piękna oraz najwyższy poziom rzemiosła malarskiego. Zaprezentowani artyści to: Remigijus Januskievicius (Jonava, Litwa), Benedykt Kroplewski (Malbork) Robert Romanowicz (Wrocław), Edward Szutter (Dolny Śląsk) oraz gość specjalny – „coś więcej” – prof. Lech Kołodziejczyk (Katowice).

W przeciwieństwie do hermetycznego i niezrozumiałego dla zwykłych odbiorców malarstwa akademickiego wspomniani twórcy charakteryzują się zadziwiającą umiejętnością nawiązywania kontaktu z odbiorcą, ich prace oddziałują zarówno treścią jak i formą wprowadzając niepowtarzalny, magnetyczny klimat, a jednocześnie są to prace nowoczesne, reprezentujące obecne trendy w sztuce malarskiej.

Obecnie, z jednej strony mamy do czynienia z głodem uczestnictwa w kulturze, sztuce, z drugiej zaś brakiem porozumienia pomiędzy artystami a odbiorcami, gdzie zbyt abstrakcyjne, wyalienowane, nadto ukryte w tkance dzieła zamysły twórcze uniemożliwiają odbiorcy pełne uczestnictwo w akcie poznania, tym samym pojawia się zniechęcenie i w konsekwencji bądź zarzucenie zainteresowania współczesną sztuką, bądź przekierowanie uwagi na malarstwo prezentowane na ulicy, często niepokojąco niskich warsztatowo pejzaży i flakonowych kwiatów. Tym samym, zamiast inspiracji i podniesienia kwalifikacji kulturowych i wyrobienia wyższego smaku u odbiorcy obserwujemy raczej zniechęcenie bądź utrwalenie negatywnych wzorców związanych ze sztuką. Pojawia się przekonanie, że sztuka wysoka, ambitna to taka, której i tak nie jestem w stanie zrozumieć, czyli nie jest ona dla mnie. Zamiast początkowej otwartości na odbiór sztuki pojawia się niepokój, zniechęcenie i zamknięcie. Tymczasem istnieją twórcy współcześni, reprezentujący sztukę wysokiego formatu, których malarstwo potrafi zachwycić i być czytelne dla odbiorcy. Takich właśnie twórców skupiliśmy przy projekcie „Pięć Światów i coś więcej”.

Mecenasami wystawy są: Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, Zakłady Azotowe Puławy S.A.


Artykuł napisany przez