Galeria Leonardo

Classic Cinema – Robert Romanowicz (ilustracje), Paweł Bajew (fotografia)

Classic Cinema
Zapraszamy! Już w sobotę w Kazimierzu Dolnym o 15.00 wernisaż wystawy Classic Cinema czyli Romanowicz i Bajew. Impreza towarzyszy VII Festiwalowi Filmu i Sztuki “Dwa Brzegi”.


Wystawę zaprezentują dwaj charyzmatyczni artyści: malarz Robert Romanowicz i fotograf Paweł Bajew. Jej tematem jest klasyczne kino, począwszy od amerykańskiego kina niemego po lata 90. XX w.

Robert Romanowicz – Mieszka we Wrocławiu, gdzie pracuje jako architekt. Równolegle z ukończeniem studiów na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył także z wyróżnieniem Szkołę Reklamy „Creo” we Wrocławiu. To właśnie architektura ukształtowała graficzne spojrzenie na sztukę. Jego malarstwo jest wynikiem wieloletnich poszukiwań, eksperymentów z mediami oraz stosowania różnych metod ekspresji. Jego twórczość oparta na połączeniu różnych mediów ma charakter ilustracji, a postaci pojawiające się na obrazach wplatane są w przeróżne historie. „Ostatnio przenoszę wykreowane przez siebie przedziwne, często nieprawdopodobne postaci do całkiem realnych sytuacji, miejsc. Dzieje się też odwrotnie, gdzie do nierealnych światów wkładam zupełnie prawdopodobne osoby. Myślę, że od jakiegoś czasu jest mi po drodze z popsurrealizmem. Uwielbiam oglądać prace Sergio Mory czy Marka Rydena, przedstawicieli współczesnego malarstwa. Z drugiej strony klasyczne malarstwo daje mi poczucie bezpieczeństwa, uczy wytrwałości i rzetelnego rzemiosła.” Galeria Leonardo jest galerią patronacką artysty. Robert Romanowicz tworzy ilustracje prasowe (m.in. „Przekrój” – wyróżnienie w konkursie na jubileuszową okładkę, „Bluszcz”, „Traveler – National Geographic”, „Artysta i sztuka”) oraz książkowe. „Opowieść o chłopcu, który chciał zostać delfinem, czaplą, wyżłem i… stonogą” (autor: Przemysław Wechterowicz, Wyd. Gruner+Jahr Polska), „Ziuzia” (autor: Malina Prześluga, Wyd. Tashka), „Kapselek” (autor: Kamil Niewiński, Wyd. Tashka)

Paweł Bajew – Fotograf zamieszkały w Puławach, laureat konkursów, nagród i wyróżnień. Pracował pod opieką Tomka Sikory. Mimo, że zaczął fotografować zaledwie 5 lat temu, ma już na swoim koncie wiele wystaw. Wybrane wystawy i osiągnięcia: „Świat według Bajewa” (Galeria ZPAF, Warszawa 2008), „Spacery po suficie” (Puławy 2009), III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Młodych (Jarosław 2009), publikacja fotografii w albumie „New Polish Nude Photography” (2009), laureat sekcji ShowOff „Miesiąca Fotografii w Krakowie” (cykl „Autoportret”, 2010), sesja zdjęciowa dla zespołu Illusion (2011), wystawa „Portrety” (2012 – Warszawa, Poznań, Gdańsk, Puławy, Lublin i in.). Tak o fenomenie jego portretów pisze fotograf Maks Skrzeczkowski: „Portrety autorstwa Pawła Bajewa to dużo więcej niż wizerunki fotografowanych osób. To niesamowity świat, do którego autor i modele zapraszają widzów; to kraina, w której nie ma żadnych ograniczeń. W portretach Bajewa ujrzymy nie tylko barwnych bohaterów naszej szarej rzeczywistości, ale także jego samego, odbijającego swe niepowtarzalne piętno w każdym obrazie. Zachęcam do uważnego wchodzenia w ten świat. Kto wie czy nie znajdziemy tam samych siebie”.

Artykuł napisany przez