Galeria Leonardo

Jerzy Krzysztoporski

Jerzy KrzysztoporskiUrodził się w 1959r. w Warszawie. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Od wielu lat związany jest z Kazimierzem Dolnym, gdzie w latach 1994-2001 prowadził autorską galerię „Mały Rynek”.

Obecnie jego prace można oglądać, od maja do października, w „Ogródku Sztuki” przy ul. Szkolnej 21. Jest również związany ze środowiskiem warszawskim. Współpracuje z warszawskimi galeriami: Galerią 32 i Zapiecek.

„Moje malowanie dotyka wielu rzeczywistości. Dwie spośród nich to: sfera mistyczna oraz opowieść o papierowym bohaterze z twarzą zakończoną dziobem. Obie te rzeczywistości czasem nachodzą na siebie, spotykają się tworząc spójną całość.

Szczególnie zajmuje mnie materializowanie duchowości światła, które niejednokrotnie zagęszcza się aż do konsystencji wody. Stąd powstał temat moich prac, którym nadałem nazwę ś w i a t ł o s p a d ó w. Ich pionowe ukierunkowanie egzemplifikuje porządek: Stwórca – światło – człowiek. Współczesny człowiek-naczynie ukryty jest pod postacią kubka emaliowanego, o bogatej dla mnie symbolice. Mocno poobijany, ale w swej pozornej twardości nieugięty.

Papierowy człowiek, którego dziób nadaje mu nieco groteskowy charakter zanurzony jest w sfabularyzowanych opowieściach. Pełne znaczenia imiona bohaterów wciągają ich w poetyckie perypetie, jakby na pograniczu realnego życia, a przecież tkwiące w jego istocie. Ich papierowe sylwetki przekonują o delikatności ludzkiego ciała. Jeśli nie mają głów, to nie jest to brak, to raczej tajemnica istnienia rzeczywistości poza tymi, które dane jest nam zobaczyć”.

Jerzy Krzysztoporski brał udział w 11 wystawach indywidualnych oraz wielu wystawach zbiorowych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Norwegii, Portugalii, we Włoszech, Niemczech, Brazylii, Australii, Słowacji, Holandii i Hiszpanii.

Prace Jerzego Krzysztoporskiego dostępne w naszym sklepie >>


Portfolio artysty: